Ahlak İle İlgili Sözler

Ahlak sözleri, toplumsal düzeni sağlamak adına, genel olarak kabul görmüş, yazılı olmayan kurallar vardır ve ahlak üzerine söylenmiş özlü sözler.

Ahlak İle İlgili Sözler
24 Şubat 2021 - 22:41
Bu kuralların bir kısmı, dini metinlerden, bir kısmı, toplumsal kültürün diğer bileşenlerinden oluşur. Toplum varlığını devam ettirdikçe, bu kurallar da varlığını devam ettirir. Genel manada, doğru davranışla yanlış arasındaki fark, her dönem önemlidir. Adına ahlak denilen bu kurallar manzumesi üzerine, toplumun önde gelen fertleri görüş belirtirler. Bu sosyolojinin çalışma konusu olduğu gibi, felsefenin de çalışma konusudur. Bu sebeple, birçok kişi tarafından bilinen ahlak sözleri vardır. 

Buna ek olarak, ahlak belki de en fazla dinlerin konusu olagelmiştir. Bundan ötürü, ahlak üzerine söylenmiş sözlerde, dini bir bakış açısına rastlamak yaygındır. İnsanlar, her eylemlerinden önce veya sonra, yaptıkları eylemin ahlaklı olup olmadığını sorgulamazlar. Ancak, ahlak konusunda derin anlamlar içeren sözler, insanların hayata bakışlarını şekillendirmesi bakımından önemlidir. Ahlak sözlerini, dolayısıyla ahlakı, yaşamın merkezine koyan kişiler, yanlış davranışlardan uzak durma konusunda çaba gösterirler. Üstelik, ahlak, kültüre göre şekillenmiş olsa bile, birçok ilkesi itibariyle evrensel niteliklere sahiptir.

En İyi 5 Ahlak İçin söylenmiş Söz
1- Allah’ın ahlakı ile ahlaklanın. Hz.Muhammed
2- Ahlak duygumuz ihtiraslarımızı kontrol eder. Bernard Shaw
3- Ahlak, insanın kendi kendini mağlup etmesidir. Cemil S. Ongun
4- Ahlak insanla beraber ve onun içinde doğar. Anatolie France
5- En mükemmel mümin, ahlaken en güzel olandır. Hz. MuhammedAhlak toplumun temelidir. Chateaubriand

Milletler parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler. ÇiçeroAhlâkın temeli hürriyettir. Hürriyet ise imanla mümkündür. İ. Kant

İyi ahlaklı ve erdemli iseniz, ömrünüzün son demlerinde size kimsenin vermeyeceği gücü onlar verirler. W. ScGeçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki bütün dinlerin tek amacı şudur: Ahlak ve vicdana uymak ve içimizdeki ışığın canlı kalmasını ve parlamasını sağlamak. Thomas Carlyle
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.