Makyaj Sanatçılarına Göre Herkesin Yaptığı 8 Makyaj Hatası 

Ergenlik çağında adım atmaya başladığımız andan itibaren makyaj, bir rutin haline gelir. Herkes makyaj yapmaya başladığında pek de havalı olmayan renkler ve teknikler denemiştir.

Makyaj Sanatçılarına Göre Herkesin Yaptığı 8 Makyaj Hatası 
23 Şubat 2021 - 09:10
Cilalı, ışıltılı bir görünüm için ritüellerinizin sağlıklı, yaşa uygun olmasını sağlamak ve kendinizi güzel hissetmenizi sağlamak önemlidir. Bu yazıda, makyaj sanatçıları çok sık gördükleri hataları ve bunları nasıl düzelteceklerini bulacaksınız. 

Cildi Düzgün Bir Şekilde Hazırlamamak
Kozmetik çantanızı çıkardıktan sonra ilk adım fondöten uygulamak, değil mi? Ancak bu uygulama yanlış. Rutininize başlarken, kusursuz bir makyaj uygulaması sağlamak için önce cildi hazırlamak önemlidir. Bu uygulama herkes için farklı görünebilir, ancak makyaj sanatçıları temizleme, tonlama, uygunsa yüz yağı ve nemlendirici kullanmanızı önerir. Makyaj sanatçıları birçok kişinin tek yapması gereken yalnızca makyaj uygulaması olduğunu, ancak aradıkları kusursuz görünümü elde edemediklerinde ürünleri suçladıklarını dile getiriyor. Bunun çözümü ise tamamen nemlendirilmiş ve önceden hazırlanmış bir yüz olarak görülür. Bu uygulama ise sadece makyajın altındaki cildiniz için değil, aynı zamanda sonuç için de harikalar yaratacaktır.

Yaşla Birlikte Temeli Değiştirmemek
Belki de 20'li yaşların ortalarında, genç, esnek cilt sayesinde pek fazla temel gerekmiyordu. Makyaj sanatçıları, yaşlandıkça makyajınızın da gelişmesi gerektiğini söylüyor. Kadınlar olgunlaştıkça yüz ve boyundaki cilt kurur ve bu da ışıltı kaybına neden olur. Mat fondöten kullanılması ve cilt öncesi bakım rutininize ekstra dikkat etmeniz gerekir. 

Yanlış Işıkta Makyaj Yapmak
Işıksız bir odada makyaj yapmayı denediyseniz, bir noktayı kaçırmamanızı umarak dışarıda yürümenin ne kadar korkutucu olabileceğini bilirsiniz. Aynı durum fazla aydınlatılmış bir odada fondöten uyguladığınızda ve göz farı kullandığınızda da geçerlidir. Işığa bağlı olarak her şey farklı görünür. Bu nedenle mümkün olduğunca doğal ışık kullanmak en iyisidir. Makyaj sanatçıları, ‘’Doğal güneş ışığı, yüzünüzün aynadaki en doğru yansımasını görmenize yardımcı oluyor.’’ diyor. Doğal ışık bir seçenek değilse, doğal ışığa en çok benzeyen sıcak beyaz bir LED ışık seçilmesi öneriliyor.

Çok Fazla Kapatıcı Kullanmak
Çoğu insan kapatıcı çubuğuna veya fırçasına uzanır ve yorgunluğun belirtisi koyu halkaları gizlemek için ellerinden geleni yapar. Doğru renk tonunu veya cildinize iyi gelen bir ürünü kullanmıyorsanız, istemeden kırışıklıkları veya çizgileri vurgulayabilir veya ağır bir görünüm elde edebilirsiniz. Majyaj sanatçıları, bu uygulamadan kaçınmak için kalın temellerden veya kapatıcılardan uzak durmanız gerektiğini, bunların yerine cildinizin aşırı yüklenmeden sağlıklı ve doğal görünmesini sağlayacak parlak parçacıklar içeren akışkan partiküller seçmeniz öneriyor. 

Dudaklara Bakmayı Unutmak
Dudaklar, yüz görünümümüzün ana odak noktasıdır, ancak yaşlandıkça üst dudak yavaş yavaş incelir ve rengini kaybeder. Bu durum, vücudumuzun herhangi bir yerinde olduğu kadar dudaklarımızın sağlığına da özen göstermeyi önemli kılar. Makyaj sanatçıları, haftada bir kez nazik bir fırçalama ile peelingi ve ardından nemlendirici bir dudak kremi sürmeyi öneriyor. Renkli ruj veya parlatıcı ve dudak kalemi sürmek daha dolgun ve daha genç dudak görünümü yaratır. Daha dolgun dudak görünümü vermek için doğal dudak renginiz olan renklere sadık kalmanız gerekir. 

Alt Kirpiklere Ağır Maskara Sürmek
Makyaj sanatçıları, "Gözlerin kenarlarını vurgulamak için rimel kullanmak, bakışlarınıza ekstra bir ifade kazandırabilir” diyor, ancak bu kırışıklıklar ne kadar küçük olursa olsun, kalın maskara onları öne çıkaracaktır. Güvende kalmak için hafifçe bir kat ekleyin. 

Yanlış Allık Uygulamak
Makyaj sanatçıları, gerçek kızarmış yanaklarınıza en çok benzeyen uygulamanın doğal bir pembe renk olduğunu dile geriyor.  Çok parlak, fazla ışıltılı veya çok pudralı allıklardan uzak durmak gerektiğini söyleyen makyaj sanatçıları, daha doğal bir görünüm için allığı cildinize karıştırdığınızdan emin olmanız gerektiğini belirtiyor. 

Bronzlaştırıcıyı Uygun Şekilde Uygulamamak
Fosforlu kalemler, aydınlatıcılar ve ışıltılı pudralarla bronzlaşma, genellikle toz kaosunda bir yerlerde kaybolmanıza neden olur. Bazen bronzlaştırıcılar gereğinden fazla kullanılır ve sonuçta yüzünüz, bronzluktan daha turuncu görünmeye başlar. Makyaj sanatçıları, makyaj rutininize bronzlaştırıcı eklerken, güneşin cildinize doğal olarak en çok nerelerde çarptığını düşünmeniz gerektiğini söylüyor. Elmacık kemiklerinizin üst kısımlarına, saç ve çene çizginizin etrafına bronzlaştırıcı uygulamanız gerektiğini dile getiren makyaj sanatçıları, en iyi sonuçlar ve doğal bir görünüm için diğer makyaj ürünlerinizle kolayca karışabilecek krem allık kullanmanızı öneriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.