Gebelikte İki Kişilik Beslenmeyin

Beslenme noktasında tüm gebe bayanların hamilelik sürecinde kafalarına takılan şey ne şekilde doğru beslenileceğidir.

Gebelikte İki Kişilik Beslenmeyin
02 Şubat 2021 - 12:40
Doğru bilinen yanlışlar nedeniyle gebelikte beslenme oldukça farklı bir noktaya taşınmaktadır. Anne adayları daha sağlıklı bir evlat dünyaya getirebilmek amacıyla tek bir kişilik değil iki kişilik yemek yeme alışkanlığı edinmektedirler. Bu nedenle de ortaya çıkan yanlış beslenmenin bir sonucu olarak obezite ya da aşırı kilo alma sorununun oluşması kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hamile bayanların sağlıklı beslenmesi her zaman önemlidir. Sürekli yemek değil sağlıklı şeyler ile beslenmek hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemlidir. Özen gösterilmesi gereken nokta iki kişi adına yemek yeme değil de bir bireyin sağlıklı ne tür besinler tüketmeleri gerektiği olmalıdır. Çünkü anne karnında ki bebek, anne ne yerse o şekilde beslenecektir. Bu nedenle de anne adaylarının sağlıklı gıdaları yeteri kadar tüketmeleri bu şekilde de anne – bebek sağlığına dair tüm gerekli detayları kontrol altında tutmaları önemli olacaktır.

Gebelikte iki kişilik beslenmeyin bu beslenme şekli nedeniyle genel olarak istenmeyen sonuçların meydana gelmesi mümkündür. Bu nedenle mevsimin en değerli ürünleri doğal olarak beslenme sürecinize dâhil olmalıdır. Hamur işi gıdalar, tatlı ya da aşırı tuzlu yiyecekler anlık şişkinliklere ve istenmeyen kilolara neden olacaktır. Bunun oluşmasının en büyük nedeni tüm hamilelerin düştüğü büyük bir yanılgıdır. Hamile olmak istediğin her şeyden istediğin kadar yemek olarak algılanmamalıdır. Tüm adayların gerektiği kadar besin tüketmesi bu süreç açısından ve bu sürecin devamı açısından önemlidir.

Gebelikte İhtiyaç Duyulan Besinler
Gebelik sürecinde anne adaylarının protein ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyacın en iyi şekilde karşılanması gerekmektedir. Yine bu dönemde kalsiyum ihtiyacının karşılanması hem bebek hem de anne sağlığı açısından önemlidir. Demir ihtiyacının karşılanması amacıyla et, balık tüketimi önemlidir. Mutlaka bu süreçte folik asit ve b12 vitamini alınmalıdır. Bu şekilde sağlıklı beslenildiği takdirde gebelikte iki kişilik beslenme ihtiyacının oluşmasına ortam hazırlanmaksızın hem anne hem de bebeklerin sağlıklı gelişimi sağlanacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.