Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Çözülebilir?

Çocuklarda dikkat eksikliği problemi yaşam kalitelerini düşürüyor. Peki çocuğunuzda dikkat eksikliği olduğunu nasıl anlarsınız ve nasıl çözümler bulabilirsiniz?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Çözülebilir?
10 Ocak 2021 - 17:17 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 17:31
Dikkat Eksikliğine Neden Olan Durumlar
Çocuklarda dikkat eksikliği pek çok sebebe dayanabilir. Genetik olabildiği gibi diğer sebeplerden dolayı da olabilir. Bu sebepler şunlardır:

-Çocuklarda dikkat eksikliğinin en temel sebebi genetik durumlardır. Eğer anne ve baba dikkat eksikliğine sahipse çocukta da bu durumun oluşması yüksek bir ihtimaldir. 
-Doğum esnasında oluşabilen bazı sıkıntılar nedeniyle de oluşabilir. Kanamalar, oksijensizlik ve diğer küçük sıkıntılar bile dikkat eksikliğine sebep olabilir.
-Çocuğun geçirmiş olduğu enfeksiyonlar ve beyin çevresindeki tümörler dikkat eksikliğine sebebiyet verebilir.
-Çocukların teknolojik aletlerle (telefon, tablet, bilgisayar) fazla zaman geçirmesi  çocukların dikkatlerini toplamalarına engel oluşturabilir.Yukarıda verilen maddelerin hepsi çocukların dikkat eksikliklerine neden olabilir. Bunların olabildiğince önüne geçilmesi ve tedavi yolları aranması gerekir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Belirtileri 
Çocuğunuzun dikkat eksikliği problemleri olduğundan şüpheleniyorsanız onun davranış ve tutumlarını incelemelisiniz. Dikkat eksikliğine sahip çocukların en çok belirgin olan davranışları şunlardır:

-Ödevlerinde ve basit etkinliklerinde sık sık hatalar yapıyorsa
-İnsanlarla iletişim kurarken onları dinlemekte zorlanıyorsa
-Sorumluluklarının farkında varamıyorsa
-Çok unutkansa ve sürekli şahsi eşyalarını kaybediyorsa
-Yapmaya başladığı işlerden çok çabuk sıkılıyorsa ve tamamlayamıyorsa çocuğunuzda dikkat eksikliği sorunu olması yüksek bir ihtimaldir. Bunun için çocuk psikologları ile ve uzman kişilerle görüşmeli ve yardım almalısınız. 

Tedavi Süreci
Tedavilerde izlenilecek yol çocuğun yaşına, cinsiyetine, durumun ilerleme seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. İlaç tedavileri uygulanabilir. Tedavi yönteminin doğru seçilmesi için uzman kişi ile çocuğun birden fazla kez görüşmesi gerekir. Tedavide kullanılan ilaçlar büyük yan etkilere sebep olmaz. Nadir olarak baş ağrısı, gerginlik, kilo değişimleri gibi etkiler yaşanabilir. Ayrıca dikkat eksikliğinin sebebi başka unsurlar da olabilir. Bu özenle araştırılması gereken bir durumdur. Ebeveyn olarak yapabileceğiniz şeyler de vardır. Çocuğunuzun teknolojik aletler ile zaman geçirmesine sınır koyabilirsiniz. Yaptığı aktivitelerde ona destek olmalı ve motivasyonunu yüksek tutmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzun spor aktivitelerine olan ilgisini arttırmaya çalışabilirsiniz.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.