Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
hüseyin kıvrıkoğlu

GÖREV SÜRESİ:
30 Ağustos 1998 -
Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU 1934 yılında Bilecik’in Bozüyük İlçesi'nde doğdu. 1955 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1957 yılında Topçu Okulu’ndan mezun oldu.

1965 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral KIVRIKOĞLU , 1967 yılında Kara Harp Akademisi’nden Kurmay Subay olarak mezun oldu. 39 ncu Tümen Topçu Batarya Komutanlığı, 9 ncu Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü, AFSOUTH Harekat Dairesi Eğitim Şubesi Karargah Subaylığı, Genelkurmay Personel Dairesi General-Amiral Şubesi General-Amiral Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Kurmay Şube Müdürlüğü, Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile SHAPE Harekat Merkezi Amirliği, 3 ncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı, 11 nci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1984 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile NATO LSE Kurmay Başkanlığı, 9 ncu Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürütü, 1988 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5 nci Kolordu Komutanlığı, M.S.B. Müsteşarlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1993 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Bu rütbe ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1 nci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1998 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay Başkanlığı’na atandı.

Bayan Olcay KIVRIKOĞLU ile evli olan Orgeneral Hüseyin KIVRIKOĞLU'nun 1 çocuğu vardır.

İngilizce bilmektedir.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Komutandan son görev
Bülent ERGÜN
Milliyet 6 Mayıs 2001

Genelkurmay Başkanı Org. 'nun amcası; Tümgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun babası emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu toprağa verildi.Genelkurmay Başkanı Orgeneral 'nun amcası; 3. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun babası emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu, 86 yaşında, solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi. 17 Ağustos depremi sonrasında, bölgede yaptığı çalışmalarla halkın sevgisini kazanan Tümgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, babasının tabutunu omuzunda taşıdı.

Mustafa Kıvrıkoğlu için ilk önce askeri tören düzenlendi. Törenin ardından da, Selimiye Camii'nde cenaze namazı kılındı. Törene, Mustafa Kıvrıkoğlu'nun eşi Özcan Kıvrıkoğlu, yeğeni ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral , oğlu 3. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, gelini Hale Kıvrıkoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Timur, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, İstanbul Valisi Erol Çakır, eski kuvvet komutanlarından Muhittin Fisunoğlu katıldı.

TAZİYELERİ KABUL ETTİ
17 Ağustos Depremi sırasında, 8. Piyade Tugay Komutanı olan ve deprem bölgesinde yaptığı çalışmalarla halkın sevgisini kazanan Tümgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, cenaze törenine katılanların taziyelerini cami girişinde kabul etti. Kıvrıkoğlu'nun cenazesi daha sonra askeri bando eşliğinde top arabasına konularak Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KOMUTANLAR AİLESİ
Geniş bir camia olan TSK'da zaman zaman aynı anda kardeşler ve birinci derece akrabalar görev yapabiliyor. Üç paşanın çıktığı Kıvrıkoğlu ailesinde kuzenlerin önemli görevler üstlenmesi gibi, 1990'lı yıllarda Emekli oramiral Vural Bayazıt Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nı, kardeşi orgeneral Doğan Bayazıt da MGK Genel Sekreterliğini yürütmüştü.

GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

Casa'ya Devam

PAKİSTAN TÜRKİYE'DEN 6 CASA UÇAĞI İSTİYOR
Haberturk.com 27.05.2001

Son dört ayda üçünü kaybettiğimiz uçaklara talip var. Pakistan Ordusu yetkilileri "Havacılıkta bu tür kazalar olur" dedi Türkiye, dört ayda üçünü kaybettiği, ancak Ankara’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tesislerinde üretimini sürdürdüğü CASA nakliye uçaklarında dışsatım bağlantısı yapıyor. Türkiye’nin, Pakistan Ordusu’na 6 adet CASA CN - 235 tipi uçak satma yönünde girişimde bulunduğu öğrenildi. Görüşmeleri doğrulayan Pakistan kaynakları, Türkiye’de peşpeşe gerçekleşen uçak kazalarının "CASA’lara olan ilgilerini azaltmadığını" belirttiler. Pakistan’a CASA satışı konusu 1990’lı yılların ortalarından itibaren gündemde olmasına karşın, somut sonucu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral ’nun devlet başkanı gibi ağırlandığı İslamabad ziyareti getirdi. Mart ayı sonunda Pakistan’a resmi ziyarette bulunan Orgeneral Kıvrıkoğlu ve bu ülkede "başyönetici" sıfatını alan General Pervez Müşerref, yaptıkları görüşmede yakın ilişkilerin savunma alanında işbirliğine dönüştürülmesi kararı aldılar. Temaslar sırasında Pakistan’ın ihtiyacı olan CASA uçaklarının Türkiye tarafından, TSK’nın ihtiyacı olan "cluster bombalarının" da Pakistan tarafından temin edilmesi görüşü benimsendi. Yine de Türkiye Gezi sırasında alınan karar doğrultusunda Pakistan Hava Kuvvetleri’nden bir heyet iki hafta önce Ankara’ya gelerek, TAI ile görüşmeler yaptı. Heyetin Pakistan’a dönmesinden bir hafta sonra önce Malatya, ardından da Ankara’da iki CN - 235 tipi uçak düştü. İki kazada kazada 3’ü İspanyol 38 kişi yaşamını yitirdi. Kazalardan sonra Milliyet’e son durumu değerlendiren Pakistan kaynakları, şunları söylediler: "Havacılıkta bu tür kazalar olur. CASA uçakları 20’nin üzerinde ülkede nakliye uçağı olarak kullanılıyor. Biz de bu amaçla alacağız. Kazalar, Türkiye’ye ilgimizi azaltmadı. Başka teklifler de olmasına rağmen, Türkiye’den temin konusuna öncelik veriyoruz. Bir - iki hafta gibi kısa bir süre içinde kararımızı açıklayacağız."

Meslek: asker

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası