Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
kargo

1990'lı yıllar Türkiye' de pop müzik patlamasının yasandığı yıllardır, ancak 1993 yılında Türkiye' de rock müzik rüzgarları esmeye başlamıştır. Kiminle mi? Tabii ki Kargo ile. Çıkardıkları ilk albüm "Sil Baştan" ile pop müzigin prim yaptığı günlerde başarılı rock parçalarına imza attılar. 1997 yılının Nisan ayında merakla beklenen ikinci albüm "Sevmek Zor" piyasaya çıktı.

Albümün ilk klip parçasi "Şairin elinde" idi. Şairin Elinde, ilginç sözleri ve başarılı klibi ile en az Yüzleşme kadar ses getirdi. Sevmek Zor albümündeki her parça farklı bir duyguya ev sahipliği yapıyordu. Aldatma, kırgınlık, kayboluş gibi temaların büyük bir başari ile işlendiği parçalar, Kargo fanları tarafından çok sevildi. Albümün ikinci klibi, 97 Temmuzunda, "Sen Her Zaman" isimli parçaya geldi ve bu klip de Kargo fanı olsun olmasın bir çok insan tarafından çok beğenildi.

1998 yılının Haziran ayında Yalnızlık Mevsimi adlı üçüncü albümü piyasaya çıktı. 1999 yılında bas gitarcı M.Ş.Ş'nin askerde olması nedeniyle albüm çıkarılmadı. 2000 yılının Mart ayında Kargo dördüncü albümleri "Sen Bir Meleksin" ile müzik piyasasına iki yıllık bir aradan sonra tekrar merhaba dedi. Sen Bir Meleksin albümünün diğer albümlere göre daha akustik ve soft bir albüm oluşu, hayran kitlesini yaş ortalamasının artmasına neden oldu. Bu albümle Kargo'yu orta yaş ve üzerinde olan insanlar da severek dinlemeye basladı.

Sen Bir Meleksin albümünün ilk klip parçası "Renklerin İçinde" oldu. Bu klibi takiben konser ve bar programlarının favori parçası olan, Kargo'nun ilk elemanları ile çıkardıkları Sil Baştan albümünde de yer alan "Yanımda Sen olmayınca"ya klip çekildi. Yanımda Sen Olmayınca'nın yanısıra, ilk Kargo albümü olan Sil Baştan'ın o dönemin büyük hiti olan "Yıllar Sonra" şarkısını da Koray'ın güzel yorumuyla dinlemek bu albümde mümkün oldu.

Yıllar sonra yeni haliyle kliplenince Kargo tarihinde iki defa klip çekilen ilk şarkı ünvanını da kazandı. Dördüncü albümün çıkmasıyla Kargo muhteşem sahne performansını konser ve bar programlarında sahneleme fırsatını bir kez daha yakalamış oldu. Efes Dark sponsorluğunda verdikleri konser turnesi, aynı zamanda Kargo'nun Efes Dark reklamlarında yer alması ve özel bir CD çıkarmasıyla daha da renklendi.

Sen Bir Meleksin albümünün büyük başarısına rağmen Kargo üyelerinin artık kendi özel projelerine zaman ayırmalarının vakti gelmişti. Hayranlarına "Best of Kargo" albümü ve remikslenerek sunulan "Ayrılık Şarkısı" ile bir süreliğine veda ettiler.

Takvimler 2000 yılını dönemlerinde Koray ilk solo albümü "Sade"yi yayınladı ve aynı zamanda Ferzan Özpetek tarafından çekilen "Cahil Periler" filmi ile beyazperdede, gerek seslendirdiği ve rol aldığı reklam filmleriyle, gerekse de sunuculuğunu yaptığı "Sing Your Song" yarışma programı ile ekranlardan sevenlerine ulaştı. Selim ve Serkan ise, prodüktörlük çalışmaları yaptılar, Mister No, Tarık, Aslı ve Yalın akla ilk gelen isimlerden. Burak da, baterisiyle bazı sanatçılara destek verdi. MŞŞ ise bu dönemde iki kitap yazıp, yeni projesi olan Biraderler grubu üstünde çalıştı.

2003 yılında yeniden albüm çıkarma üstünde konuşan grup elemanları olumlu karara varılması ile 2004 yılının başında albüm kayıtları başladı. Fakat çesitli nedenler yüzünden kendi bireysel projelerini gerçekleştirmek isteyen MŞŞ, bu albüme katılmamaya karar verdi. Athena grubundan ayrılan Canay Cengen ile albüm kayıtları ve konserlerde kendilerine destek vermesi için anlaşan Kargo, yoğun tempolu çalışmaları sonucunda "Ateş ve Su" adlı albümleri ile 2004 Mayıs ayında tekrar sevenleri ile buluştu. Canay'ın askere gitmesiyle Kargo'ya bas gitarda Ferhat Hasanoğlu eşlik etmeye başladı.

Bu albümden sadece isim şarkısı "Ateş ve Su"'ya klip çekildi, yaklaşık 4 sene aradan sonra geri dönen grubun müzikal yapısından ve dinleyici kitlesinden birşey eksilmediği ortadaydı. "Ateş ve su" ile yeniden dinleyicileri ile bir araya gelmek isteyen Kargo canlı performansa ağırlık vererek, sene boyunca Türkiyenin popüler mekanlarında sahne aldığı gibi, 2005 bahar aylarında da Coca-Cola sponsorluğunda üniversite gençleri ile buluştu.

2005'in Temmuz ayında ise Kargo'nun bir kez daha değişim ve farklı şeyler deneme isteklerine uyumlu olarak "Yıldızların Altında" adlı "Öyle Sarhoş olsam ki", "Seninle Başım Dertte", "Sen Ağlama" gibi klasik olmuş şarkıları yeniden yorumladıkları cover albümleri piyasaya çıktı. Bu albümde coverların yanı sıra "Ateş ve Su" albümünden 3 şarkının remixi de yer alıyordu. Konusu ile ilgi çeken "Yıldızların Altında" klibi ve şarkısı kısa sürede geniş kitlelerin favorileri arasına girdi.

Meslek: şarkıcı

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası