Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
hüseyin aydemir

(1964, Eskişehir.) İlkokulu Gümüşbel Köyünde bitirdi. Orta öğretimini Eskişehir’de tamamladı. 1981 yılında girdiği Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Sinema Ve Televizyon Bölümü’den 1985 yılında mezun oldu.1983 yılında yazdığı "Anadolu’da Gelenekte Yaşamak Gelecekte Yaşamak" adlı tiyatro oyunu, Eskişehir, Bursa ve Yugoslavya’da sahnelendi. Çeşitli dergilerde şiir ve hikaye ve araitırmaları yayınlandı. ETV (Eskişehir Televizyon’u) de eğitim senaristi olarak çalıştı. Askerliğini Ağrı’da yedek subay olarak yaptı. Radyo oyunları, reklam ve tanıtım filmleri yazıp yönetti. "Yıldızlar Gecenin Değildir" adlı şiiri Alperen tarafından bestelendi; Reha Yeprem çıkardığı kaset ve Cd’de bu şiiri yorumladı ve kasetine şiirin adını koydu.”Yılızlar Gecenin Değildir” şiiri Tv’de İbrahim Sadri tarafından da yorumlandı. Yazdığı "Bişri Hafi" romanı gazetede tefrika olarak yayınlandıktan sonra radyo tiyatrosu olarak piyasa sürüldü. Ardından "Bir Zamanlar Sarhoştu" adıyla sinemaya uyarlandı. Adana’lı amatör bir tiyatro grubu bu romanı "Yalın Ayaklı Sultan" ismiyle sahneye aktardı. Televizyon dizilerine senaryolar yazdı. 1993 yılında kendi yazdığı senaryoları filme çekti. TGRT’ de televizyon yönetmenliği yaptı. Spor programları çekti. "Telekritik" programıyla 1984’te Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın en iyi programcısı seçildi. TGRT’de ve SHOW TV’de Futbol ve basketbol maçları yönetti. Televizyonda dramadan eğlenceye her türde programlarda ve canlı yayınlarda yönetmenlik yaptı. Türk sinema tarihi konusunda araştırmalar yaptı.

2002 – 2003 ‘te İstanbul Televizyonu’nun kuruluşunda yapımlar koordinatörü ve genel yönetmen olarak görev aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Yaşayan Haliç” ve “Tek Seferde 50 Eser” kampanya filmlerinde genel yönetmenlik yaptı.

2004 yılında Yusuf Kaplan’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı TV 5’te Program Müdürlüğü görevinde bulundu.

Roman: Bişri Hafi

Tiyatro Oyunu: Anadolu’da Gelenekte Yaşamak, Gelecekte Yaşamak (1983)

Radyo Oyunu: Hacı Bayram-ı Veli, Aziz Mahmud Hüdayi, Gazavatı Hayreddin Paşa (Barboros Hayreddin Paşa’nın Hatıraları), Bişri Hafi, Emir Sultan, Mehmed Emin Tokadi, Akşemseddin, Merkez Efendi, Osman Bedreddin.

Senaryo: Firar (Tv dizisi), Hüdayi Yolu (Tv filmi), Beyaz Gece(Tv filmi), Hasat (Sinema filmi)

Filmleri: (Yönetmen olarak)
HÜDAYİ YOLU (1993) Oynayanlar: Bulut Aras, Eşref Kolçak, Nevin Aypar,Macit Flordun, Ümit Acar, Özden Özgürdal. (Türk Evliyası Aziz Mahmud Hüdayi’nin hayatını konu alan film, Türk sinemasında ilk defa iki ayrı öyküyü tek senaryoda anlatma başarısını gösterdi. Günümüzde başlayan bir hikaye , geçmişteki hikayeyle birleşip aynı sonda noktalanıyordu. Film şiirsel anlatımıyla dikkat çekti.)
BEYAZ GECE (1993) Oynayanlar: İsmet Üstekin, Özden Özgürdal, Macit Flordun, Efgan Efekan, Atilla Ergün.(Mehmed Emin Tokadi’nin hayatını esas alan film , Hüdayi Yolu’ndaki gibi iki hikaye üstüne oturtulmuştu. Günümüzün maddiyatçı anlayışıyla define aramaya çıkan bir genç, asıl definenin geçmişteki manevi değerler olduğunu farkediyordu. Film simgesel anlatımıyla dikkat çekerken, mağara sahneleriyle korku sinemasından izler taşıyordu. Beyaz Gece, Halkalı’daki mağaranın 1 km içinde çekilmişti.)
HASAT (1993) Oynayanlar: Bulut Aras, Ümit Acar, Engin İnal, Yavuz Selekman, Özden Özgürdal, Ekrem Dümer. (Film 35 mm. olarak çekildi. Ancak sinemalarda oynama şansı bulamadı. Televizyonlarda yayınlandı. Olgun bir sinema örneği olan Hasat, saf sinema tadındaydı.)


Tv Dizisi :

ÜÇ YAPRAKLI YONCA (1998) 60 bölüm. Oynayanlar: Esin Moralıoğlu, Funda Moralıoğlu, Didem Uzel, Şerif Sezer, Yakup Konca. ( Dizi, sitcom tarzındaydı. Günlük olarak yayınlandı. Bu anlamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.)
İÇ GÜVEYİ BİLLY (1999) Oynayanlar: Tulu Çizgen, Sezai Aydın, Kerem Kupacı, Mansur Ark, Esra Harmanda. ( Dizi sitcom tarzı komedi olarak Gani Müjde’nin Tükenmez Kalem grubunca yazıldı. Yabancı örneklerini aratmayacak düzeydeydi.)


Tv Filmi:
KOPMAYAN BAĞ (2004) TGRT Senaryo:Suna Üçkarışoğlu, Oyuncular: Cem Sürgit,Ahmet Taşdemir,Özge Erdaş, Sinan Çalışkur
TABUT(2004)Star TV,Senaryo:İlkay Altıntaş,Oyuncular:Ümit Acar,Haldun Boysan
KAYIP UMUTLAR(2005)Star TV,Senaryo:Gülin Tokat,Oyuncular:Levent Sülün,İlkay Altıntaş, Egemen Demirtepe
ASİYE (2005) Senaryo:Hayriye Ersöz,Oyuncular:Murat Soydan,Burcu Sülün,Uğur Girgin,Güngör Gür

Kısa Drama Filmleri:
Piyano, Gri Pardesölü Adam (Senaryo:Ömer Lütfi Mete), Bedel, Anneler Melektir, Okumak İstiyorum, Senin İçin Ölürüm, Masum Zafer, Günaydın Kelebek, Aynadaki Gelin, Büyük Emanet, Can Davası, Vade Dolmayınca, Büyük İkramiye, Esrarengiz Mektup, İşaret, Şeytan Gülüşü, Yılanın Dişleri, Bir Bayram Hikayesi, Küçük Kalpler, Sevginin Adaleti, Zengin ve Yoksul, Kabusun İzinde,İçimdeki Zehir.

Belgesel :
KUMLARDAN SAHALARA (1997) 3 bölüm. (Brezilya futbolu ile Türk futbolu sosyal ve kültürel açıdan karşılaştırılmıştı. Aynı zamanda Türk kültürüne göndermeler yapıyordu.)
GÜLPEMBE BİR ÖYKÜ: BARIŞ MANÇO. (1999) (Barış Manço’nun kültürümüzdeki yerini anlatıyordu. Ölümü sebebiyle hazırlanmıştı).
SAKIP AĞA İLE BAŞBAŞA (2000) 13 Bölüm. ( İşadamı Sakıp Sabancı incelenirken Türkiye’nin gerçekleri araştırılıyordu. Prof. Dr. Bener Karakartal sunuyordu.)

Tv Programları (Yapımcı,Yönetmen,Genel Yönetmen) TGRT, TRT, STAR TV, KANAL 7, FLASH TV
OZANLARIN DİLİNDEN (Hilmi Şahballı), TELEKRİTİK (Hazım Körmükçü), TELEMAÇ (Ali Sami Alkış), AMATÖRLERİN DÜNYASI (Cüneyt Arkın),TELESPOR (Ekrem Özdamar) MEYDAN (Ümit Aktan) YETİŞ BACIM (Seda Sayan),MERAL’LE (Meral Konrad) MAHALLELER YARIŞIYOR (Seda Sayan) ZİRVEDEKİ RÜZGARLAR (Prof.Dr. Bener Karakartal),SÖZ-MÜZİK:AHMET ŞAFAK (Ahmet Şafak)HAYATIM ROMAN (Uğur Arslan), ALATURKA MAGAZİN (Emel Sayın – Ahmet Özhan), SIRLARA YOLCULUK (Sadettin Teksoy)NESLİHAN YARGICI’NIN MODA İSKELESİ, GİZEMLER , İSTANBUL HAVASI. BU SİZİN HİKAYENİZ, İSTANBUL SOHBETLERİ, RABARBA vb...

Meslek: sinema-yönetmen

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası