Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
halil bezmen

ISKI davasında klor yolsuzluğundan beraat eden, ancak tarihi eser kaçakçılığı ve vergi kaçırmak suçlarından aranan Bezmen hakkında kesinleşmiş hüküm bulunuyor. Türkiye'nin istediği Bezmen'i ABD iade etmiyor. Bezmen, şu anda tuvalet kağıdı alıp satıyor ve Manhattan'ın göbeğinde lüks bir dairede oturuyor.
X

Mensucat Santral ve diğer şirketlerine ait 2.5 trilyon liralık vergi borcunu ödemeden 1995 yılında yurtdışına kaçan işadamı. Adı daha sonra tarihi eser kaçakçılığına da karıştı. Halen Amerika'da bulunan Bezmen, vergi ve tarihi eser kaçakçılığı suçlarından tüm dünyada İnterhol tarafından kırmızı bültenle aranıyor.

Bezmen'in Amerika'ya kaçırmak istediği 106 parça kıymetli tablosu, Haydarpaşa Gümrüğü'nde yakalandı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Bezmen, ABD'ye kaçtıktan hemen sonra Türkiye'den bu ülkeye tarihi eser kaçakçılığı ve resmi evrakta sahtecilik suçlamalarıyla ilgili iki iade dosyası gönderildi. Ancak ABD Adalet Bakanlığı, delillerin net olmadığını ileri sürerek, iade talebini kabul etmedi. Green Card alabilmek için Türkiye aleyhine sözler sarfetti.

Kaçtığında devlete yaklaşık 150 milyar liralık vergi ve SSK borcu yükledi, ekonomik krize girdiği için vergi ve SSK borçlarını ödeyemedi. Bir dönem pahalı mücevherlerle donattığı eşi Selma Bezmen'den yine ihtişamlı bir şekilde boşandı. Eşine, boşanmak için geçtiğimiz yıl New York'ta Central Park'a bakan 900 bin dolara villa satın aldı.

bir dönem Amerika'da, kolonyalı peçete üreten ve yıllık cirosu 400 milyon dolar olan NuWay firmasının başkan yardımcılığı görevini de yaptı.

Türkiye'de dolandırıcılık, hayali ihracaat, hileli iflas, tarihi eser kaçakçılığından, hakkında yaklaşık 150 ayrı dava bulunuyor. Hayali ihracaattan kaynaklanan 1.5 trilyonluk borcunu ödedi. Ancak işçilerinin primi nedeniyle SSK'ya faiz hariç 200 milyar borcu daha bulunuyor.

Eski eşi döndü, kendisi kaldı
Yaklaşık 5 yıldır ABD'de birlikte yaşadığı eşi Bezmen'den ayrılan Selma Bezmen, oğlu Ahmet'le Ağustos 2000'de Türkiye'ye döndü. Hakkında bir tutuklama emri olup olmadığının araştırılması için havaalanında 5 saat gözaltında tutulan ve ABD'de pasaportunu kaybettiği için, New York'taki Türk Konsolosluğu'ndan aldığı seyahat belgesiyle Türkiye'ye giriş yapan Selma Bezmen, bütün işlemlerinde kızlık soyadı olan "Türkeş"i kullandı. Serbest bırakılan Selma Bezmen, gazetecilerin soruları üzerine eşiyle 3 yıldır ayrı yaşadığını belirtti.

Ancak eşinden boşanmasına rağmen Selma Bezmen'in başı dertten kurtulmadı. Dönüşü üzerine eski dosyaları raftan indirdi. İstanbul Defterdarlığı, Selma Bezmen'e, ABD'de birlikte yaşadığı ve Türkiye'ye dönmeden önce boşandığı eşi 'in sekiz şirketindeki kanuni temsilciliği nedeniyle 550 milyar liralık vergi borcu çıkardı. Selma Bezmen'in vergi borcunun 535 milyar lirası, Mensucat Santral'daki imzaya yetkili "A Tipi" kanuni temsilciliğinden kaynaklandı. Geri kalan 15 milyar liralık vergi borcu ise diğer yedi şirketteki temsilciliklerinden ortaya çıktı. Bezmen soyadıyla yurtdışına çıkışı yasak olan Selma Bezmen'in kızlık soyadıyla pasaport alabileceğini de düşünen Defterdarlık, "Selma Türkeş" adına da yurtdışı yasağı koydurdu. Selma Bezmen'in avukatı, mükellefinin borçlarını ödemeye hazır olduğunu bildirdi.

ABD'de de kaçak duruma düştü
Bezmen, eski eşinin Türkiye'ye döndüğü sıralarda kaçtığı ABD'de de kaçak durumuna düştü. Connecticut eyaletinde, Amerikan Göçmen Dairesi (INS) aleyhine açtığı davayı kaybeden Bezmen, oturma izni bitmesine rağmen ABD'yi 40 gün içinde terk etmedi. Bu durumda kaçak olarak sayılan , gidilecek üçüncü bir ülke arayışına geçti.

O da "af" istedi
Bezmen, Şubat 2001'de sahibi olduğu Santral Mensucat'ın 1.5 trilyon vergi borcunu ödemek için boşandığı eşi Selma Türkeş (Bezmen) aracılığı ile defterdarlığa başvuruda bulundu. Bezmen, vergi ödeme kolaylığından yararlanmada son gün olan 16 Mart akşamına kadar mutlaka dilekçe vereceğini bildirdi.
X

Meslek: işadamı

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası