Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
bülent arınç

Manisa Milletvekili-AKP

BURSA - 1948, İbrahim, Ayşe Sevdiye - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi - İngilizce - Serbest Avukat - XX nci Dönem Manisa Milletvekili - Evli, 2 Çocuk

HAKKINDA YAZILANLAR

Arınç, Derviş’e destek verdi
Türkiye 30 Mart 2001

ANKARA - FP Grup Başkanvekili , Devlet Bakanı Kemal Derviş’in istediği yasaların çıkarılmasında, “Ülkenin huzura ermesi ve krizden kurtulması için” destek olacaklarını söyledi. Arınç'ın bu açıklaması, FP'nin Necmeddin Erbakan'dan yana yöneticileri tarafından reddedildi.FP Genel Başkanı Recai Kutan ise 'tan yana tavır koydu.

Arınç, TBMM’de partisi adına düzenlediği basın toplantısında, Bakan Derviş’in istediği yasa tasarılarının Meclis’ten çıkarılması konusuna değindi. Arınç, “Eğer Sayın Derviş’in 15 günde çıkarılmasını istediği 15 ayrı kanun süratle hazırlanır, Parlamento’ya getirilir, komisyonlar çalıştırılırsa... Bunlara belki karşı çıkmamız gerekirken 65 milyon insan adına destek vermeye hazırız. Bu ülkenin huzura ermesi ve bu krizden çıkması için bu 15 tane yasanın çıkması gerekiyorsa Sayın Derviş gelsin, (buna ihtiyacımız var) desin. FP adına buna destek vereceğiz” dedi.

Ara rejim senaryoları
Desteğin halk adına olacağını kaydeden Arınç, “Bu yolu açmaya mecburuz. Hem Türkiye ara rejime gitmesin diye hem parlamento sorumluluğunu yerine getirsin diye buna destek vermeye hazırız. Sayın Derviş müsterih olsun” diye konuştu. Arınç, açıklamasında, Parlamento’dan birden fazla hükümet çıkabileceğini de ifade ederek, “Bu hükümet istifa etmemekle ve yeni çözümler aramamakta ısrar ederse Türkiye’nin önü bir ara rejimle kesilebilir” iddiasında bulundu.

Meclis Başkanı’nı seçti
Milliyet 20 Kasım 2002

AKP ilk sınavda, Anayasa değişikliği için gerekli 367 rakamını bulabileceğini gösterdi. , 369 oyla Meclis Başkanı oldu. Bağımsız vekillerin altısı AKP adayına oy verdi

AKP Manisa Milletvekili , karşısına yalnızca CHP Ankara Milletvekili Önder Sav’ın aday olarak çıktığı TBMM Başkanlığı yarışını ilk turda kazandı. Arınç, ilk turda seçilebilmek için gerekli 367 oyu bağımsız milletvekillerinin desteğiyle aşıp 369 oy alarak TBMM Başkanı oldu.
Arınç, 12 Eylül 1980’den bu yana ilk kez ilk turda seçilen Başkan olurken, AKP de, referanduma gidilmeden Anayasa’yı değiştirebilmek için gereken 367 oyu bulup Anayasa’yı değiştirebileceğini gösterdi.
AKP’den, Genel Başkan Tayyip Erdoğan’la yurt dışına giden Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ile Devlet Bakanı Ali Babacan’ın katılmadığı oylamaya, AKP’li 361 milletvekilinin tümü geldi. Yakış ve Babacan’ın yerlerine vekâletle oy kullanıldığından AKP’den hiç fire olmadı.
546 milletvekilinin katıldığı oylamada Arınç 369, Sav 173 oy aldı. 3 oy boş çıkarken, her iki adaya birden oy veren bir milletvekilinin pusulası geçersiz sayıldı.

TARAFSIZLIK SÖZÜ
Arınç, yaptığı teşekkür konuşmasında, "görevini tarafsızlık içinde yapacağı" sözünü vererek, "Beni layık gördüğünüz bu makamın önemi, Türkiye’nin derin hatıralarına yaslanan ve hiç unutulmaması gereken bir şerefi temsil etmesidir. Bu Meclis, ateş ve barut dumanlarının, top ve gülle seslerinin arasında bozkırın ortasında milletimizi yeniden var eden büyük iradenin anıtlaşmış halidir" dedi.
Anayasa, içtüzük ve hukuk kurallarına sıkı sıkı bağlı kalacağını söyleyen Arınç, "Anayasamızda ifadesini bulan Cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlı olma noktasında elimden geleni yapacağım. Bu şerefi bana bahşeden milletimizin hukukunu korumak için bu yüce makamda şahsıma gösterilen itimada sonuna kadar layık olmaya çalışacağım" diye konuştu.

SEZER KUTLADI
Bu arada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanlığı’na seçilen ’a bir kutlama telgrafı göndererek, başarılar diledi.

xxx

Meslek: hukukçu

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası