Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri

Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazeteler
a  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
zekeriya temizel

1948 yılında Tokat'ta doğdu. Temizel, 1966 yılında Sivas Lisesi'nden, 1970 yılında ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu., 1971-1972 yıllarında, Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü olarak çalıştı. Daha sonra maliye müfettişi ve Maliye Başmüfettişi oldu.1977-1979 yıllarında AİTİA Maliye Enstitüsü Lisans Üstü Eğitim programında vergi muhasebesi ve Türk vergi sistemi konusunda dersler veren Temizel, 1980-1982 yıllarında Strasbourg Louis Pasteur üniversitesinde lisansüstü eğitimi yaptı. Temizel, 'Vergi Sistemleri ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Ülkelerinin Ekonomik Bütünleşmesi" konulu tez ile DEA aldı., 1983 yılında araştırma için bulunduğu Fransa'da Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası konularında incelemeler yaptı.

Temizel, 1984 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanlığı'na getirildi. 1986 yılında OECD Mali İşler Bölümü'nde "Çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve transfer fiyatları" konusunda 6 ay süre ile staj yaptı ve "Bilgisayar stratejilerinin belirlenmesi ve yönetimde bilgisayar kullanılması" konusunda akademik eğitimlere katıldı. 1988 yılında Gelirler Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Temizel, 1989 yılında İstanbul Defterdarlığı'na, 1992 yılında ise Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Temizel, 1993 yılında ise Maliye Bakanlığı Müşaviri oldu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde DSP İstanbul Milletvekili olarak TBMM'ye giren , 55 ve 56. hükümetler döneminde Maliye Bakanlığı yaptı.

Bakanlık görevinden 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa eden Temizel, evli ve 2 çocuk babası. Fransızca ve Almanca bilen Temizel'in ombudsmanlık konusunda araştırmaları ve bu konuda yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Temizel'in ayrıca Fransa'da "Avrupa Para Sistemi" ve "Avrupa Topluluğu Ortak Tarım Politikası" konularında incelemeleri var. 31 Mart 2000 tarihinde BDDK Başkanlığı görevine atanan , 3 Mart 2001 tarihinde istifa etti.

HAKKINDA YAZILANLAR

Temizel istifa etti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı istifa etti. BDDK, dün ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı görevine atanan Kemal Derviş'e bağlanmıştı.
Zekeriye Temizel'in, istifa dilekçesini saat: 10.50'de Başbakanlık merkez binaya gelerek sundu. Başbakanlık Merkez binada 5 dakika kadar kalan Temizel, daha sonra buradan ayrıldı.
Temizel, yaptığı açıklamada, "2000/313 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile atandığım Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'ndan istifa ettim" dedi. Temizel, istifa dilekçesinde bir gerekçe sunmadı.

Temizel'in Başbakan'a direkt olarak bağlı olan ve özerk bir yapıya sahip BDDK'nın Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanına bağlanmasından duyduğu rahatsızlıktan dolayı istifa ettiği söyleniyor.

Başbakan Bülent Ecevit, 'in, Bankacılık Düzenleme ve Denetme Kurulu (BDDK) Başkanlığı'ndan ayrılmasını üzüntüyle karşıladığını bildirerek, "Bu önemli görevde devamını rica ettim, fakat kabul ettiremedim" dedi. Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, Temizel'in, bugün BDDK başkanlığından istifasını bildirdiğini anımsattı.
'in üstlendiği bütün görevlerde, devlete çok değerli hizmetlerde bulunduğunu vurgulayan Ecevit, şöyle devam etti: "BDDK Başkanlığı'ndan ayrılmasını üzüntüyle karşıladım. Bu önemli görevde devamını rica ettim, fakat kabul ettiremedim. Sayın 'e bundan sonraki görevlerinde de başarılar dilerim."
Ankara'dan ayrılan Temizel, Almanya'nın Münih kentine hareket etti. Temizel, Esenboğa Havaalanı'nda, basın mensuplarını kabul etmedi ve sorularını da yanıtlamadı.

Meslek: bakan

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2020 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Turk Chat  |  Ege.Net  |  gizlilik politikası