Gulum.netşarkı sözleri | biyografi | rüya | türkü | türkiye | sohbet | müzik | şiir şair | hikaye | fıkra | oyun | hazır mesaj | gül resimleri


işadamı erol aksoy biyografisi erol aksoy hakkında biyografi erol aksoy
Sohbet Odaları
Popüler Biyografiler
e kart
sohbet
güzel sözler
gazetelera  b  c  ç  d  e  f  g  h  ı  i  j  k  l  m  n  o  ö  p  r  s  ş  t  u  ü  v  y  z 
erol aksoy

Doğum yeri Denizli. Koç'un kurucusu olduğu Türk Eğitim Vakfı bursu ile ABD Harward Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği okudu; işletme dalında master yaptı; yaz tatillerinde Dünya Bankasında çalışırken Turgut Özal ile tanıştı; Koç Holding'te Finansman Koordinatörlüğü; Garanti Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük yaptı. 1981'de bu bankadan ayrıldı; Denizli'li Ergür ailesinden para ödemeden Iktisat Bankasını devraldı.
* ANAP kuruculuğu Milli Güvenlik Kurulu'nca veto edildi.
* Aksoy, Show TV'nin patronu idi bilahare M.Emin Karamehmet'e sattı.

* , Iktisat Bankası'nın yanı sıra Avrupa ve ABD'de banka sahibi.
* Iktisat Bankası'nın 1994 yılı karı, 612 milyar lira.
* Mal Varlığı: Iktisad Bankası; ABD'de bir banka; Paris'te ve Cenevre'de birer şubesi bulunan BIC Bankası, Show Radyo; Show TV (% 70 payına sahip); AKS Televizyonculuk şirketi; Alo Show Şirketi; Emek Sigorta.
* 22. 6. 93'de Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. nin % 25 Hissesini 16 Milyon ABD Dolarına satın aldı. Hürriyet Gazetesi'de Show TV'nin % 20 hissesine sahipti.Doğan Holdingle ortaklıktan bilahare vazgeçildi.
* Adı, Mersin ve Antakya bölgesinde Türkinvest'in sahibi Nasrullah Ayan ile Altın kaçakçılığına karışmış olay mahkemeye intikal etmiştir.
* TKB (Türkiye Kalkınma Bankası'na) vadesinde ödenmeyen borçları yüzünden icra takibine alınmıştır. (Gazeteler 22-6-93)HAKKINDA YAZILANLAR

İktisat Bankası'na el konuldu
Hürriyet 15 Mart 2001

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, İktisat Bankası T.A.Ş.’nin yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmesini kararlaştırdı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Kaynaklarını bankanın emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürecek şekilde hissedarlarının oluşturduğu sermaye grubuna aktaran, zararı özkaynaklarını aşarak yabancı kaynaklara sirayet eden, mali bünyesindeki zafiyet, taahhütlerini karşılayamayacak boyutlara ulaşan ve faaliyetine bu haliyle devamı mevduat sahiplerinin haklarını ve mali sistemin güven ve istikrarını tehlikeye düşüren İktisat Bankası T.A.Ş.’nin yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmiştir" denildi.

Açıklamada, İktisat Bankası’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu sahipliği altında, bugünden itibaren normal faaliyetlerini sürdüreceği, yasalara uygun her türlü yükümlülüğünü yerine getireceği ifade edildi.

İktisat Bankası’nın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devrine ilişkin kararın; hükümetin bankacılık sektörü için açıkladığı ve Kurum’un da 4389 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde uygulama sorumluluğunu üstlendiği garantiye uygun bir karar olduğu vurgulandı.
Açıklamada şöyle denildi: "Bu kararın da ortaya koyduğu üzere, gerek bu bankayla, gerekse Türk Bankacılık Sistemi’yle ilişkide bulunan yerli ve yabancı tasarruf sahipleri ile diğer alacaklıların endişe etmelerini gerektirecek bir durum söz konusu olmamaktadır."

Türkiye'nin 20. büyük bankasıydı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen İktisat Bankası, 1 katrilyon 2 trilyon 741 milyar liralık aktif büyüklükle Türkiye'nin 20. büyük bankası.
Türkiye Bankalar Birliği'nin 30 Eylül 2000 tarihli verilerine göre, 369.5 trilyon lira kredi hacmi bulunan İktisat Bankası, 73 trilyon 231 milyar lira öz kaynağa, 63 trilyon 688 milyar liralık ödenmiş sermayeye sahip. Banka, aynı dönemde 738 milyar lira kar açıkladı.
Avrupa ve Amerika Holding'in ana ortağı olduğu, Aksoy ailesine ait İktisat Bankası Fon'a devredildiğinde, eski Hazine Müsteşar Vekili Cüneyt Sel'in Yönetim Kurulu Başkanlığı, Tanju Oğuz'un Genel Müdürlüğü yönetiminde görev yapıyordu.
1999 yılı sonu itibariyle bankanın biri yurtdışında 62 şubesi, yurtdışı 2 mali iştiraki, bir temsilciliği ve 1.321 çalışanı bulunuyor.
1927 yılında Denizli'de genç girişimciler tarafından kurulan banka, 1984 yılında Aksoy ailesi tarafından satın alındı.
1984'e kadar çok şubeli mevduat bankası olarak faaliyet gösteren İktisat, bu tarihten sonra alanını ticari bankacılık olarak saptadı.
Bankanın internet sitesindeki bilgiye göre, Türkiye'nin dış ticaret işlemlerinde yaklaşık yüzde 10 payı olan banka, 1986 yılında Türkiye'nin ilk leasing şirketi İktisat Leasing'i kurdu. İktisat'ın kuruluşunda pay sahibi olduğu Factofinans da, Türkiye'nin ilk factoring şirketi olarak hizmete girdi.
İktisat Bankası ile birlikte Fon'a devredilen banka sayısı da 13'e yükseldi.


Çukurova bankaları Aksoy'a yükleniyor
Hürriyet 9 Nisan 2001

Ali DAĞLAR / İSTANBUL
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen İktisat Bankası'nın eski sahibi 'a, eski patronu Mehmet Emin Karamehmet'in başlattığı haciz kıskacı sürüyor. Karamehmet'e ait Pamukbank, Aksoy ile Cine 5 ve Avrupa ve Amerika Holding aleyhine iki ayrı başvuru sonucu 15 trilyon liralık ihtiyati haciz kararı aldırdılar. Yapı Kredi Bankası da bir süre önce 45 trilyon liralık haciz kararı aldırmıştı.

İstanbul 4'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran Pamukbank avukatları, borçlu Cine 5 Filmcilik ve Yayıncılık A.Ş. ile yapılan kredi sözleşmelerine diğer borçlular Avrupa ve Amerika Holding A.Ş. ve 'un kefil olarak imza koyduklarını bildirdi. Pamukbank avukatları, 10 trilyon 319 milyar liralık alacağın tahsili için borçluların malvarlığına ihtiyati haciz konulmasını istediler. Mahkeme Cine 5, Avrupa ve Amerika Holding ve 'un menkul, gayrimenkul ve üçüncü kişilerdeki alacakları için ihtiyati haciz kararı aldı.

Pamukbank, Aksoy'a ait Avrupa ve Amerika Holding A.Ş. aleyhine ikinci başvuruyu İstanbul 6'ıncı Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yaptı. Bu başvuruda ise Bahreyn şubesi müşterisi Avrupa ve Amerika Holding'in 26 Mart 2001 itibariye kredi borcunun 5 trilyon 87 milyar lira olduğu belirtildi. Banka avukatları, şirketin malvarlığına ihtiyati haciz konulmasını istedi. Mahkeme Avrupa ve Amerika Holding A.Ş.'nin malvarlığı için ihtiyati haciz kararı aldı.

Meslek: işadamı

Gönderen: Editör


2173 kez okundu

.:: Gulum.NET ::. 2002 - 2019 © Kalp Sevmekten Yorulmaz

izmit rent a car  |  muhabbet.org  |  Sohbet  |  Sohbet  |  sohbet  |  Sevgi Nehri  |  Bizim Mekan

sık kullanılanlara ekle  |  açılış sayfası yap  |  tavsiye et  |  gizlilik politikası  |  Turk Chat